For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Sprawdź, jak odpowiednio dobrać obuwie

Sprawdź, jak odpowiednio dobrać obuwie

Jeśli wybierasz się na zakupy do Hali PTAK, dowiedz się, jak kupować buty, by były nie tylko modne, ale przede wszystkim idealnie dopasowane do Twoich stóp. Podpowiemy Ci, jak odpowiednio dobrać rozmiar obuwia, a także, w jaki sposób należy je mierzyć w sklepie. Wszystko po to, żeby wybrać wygodną parę, w której można chodzić cały dzień.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania butów?

Jeśli chodzi o komfort noszenia butów, z pewnością najważniejszym ich atrybutem jest rozmiar. Jak się okazuje, by go dobrze dopasować, ważne będzie zarówno właściwe określenie wymiarów Twoich stóp, jak również umiejętne przymierzanie obuwia.

Jak dobrać rozmiar obuwia?

Choć każdy zna swój rozmiar butów, należy go traktować jedynie orientacyjnie. Wszystko dlatego, że występują różnice w numeracji u poszczególnych producentów. Przykładowo dla damskiej stopy o długości 25 cm będą pasowały buty sportowe Adidas o rozmiarze 40 2/3, ale jeśli weźmiemy markę Nike, może to być obuwie o numerze 39. Z kolei, gdy postawimy na modne buty damskie Wojas, powinnyśmy przymierzyć te o numerze 38,5.

Cały czas operujemy tutaj tzw. numeracją EU, czyli popularną w krajach europejskich. Może się jednak zdarzyć, że w sklepie znajdziemy obuwie ze Stanów Zjednoczonych. Odpowiednikiem w przypadku rozmiaru 39 dla pań będzie numer 8. Właśnie dlatego warto znać długość swojej stopy w centymetrach – wystarczy tę wartość podać sprzedawcy w sklepie, aby sprawdził one w tabeli rozmiarów, jaki będzie dla nas odpowiedni.

A jak zmierzyć stopę?

To bardzo proste: wystarczy w tym celu położyć na podłodze kartkę papieru i postawić na niej stopę (najlepiej bez skarpetki), następnie obrysować ją dokładnie markerem. W kolejnym kroku należy wyznaczyć dwa najbardziej wysunięte punkty na obrazku: jeden od strony pięty, a drugi od strony palców. Na samym końcu odległość między tymi punktami musimy zmierzyć linijką.

Aby jak najlepiej określić rozmiar obuwia, do powyższego wyniku dodajmy 0,5 cm.

Warto też mieć świadomość, że niestety ludzkie stopy rzadko są idealnie symetryczne – zwykle jedna jest nieco dłuższa od drugiej i w takim przypadku warto kupować buty według rozmiaru tej większej.

Jak właściwie mierzyć obuwie w sklepie?

Kupowanie w sklepach stacjonarnych ma tę zaletę, że umożliwia przymierzenie obuwia, co jest najlepszym sposobem na ich idealne dopasowanie. Niektórzy wręcz twierdzą, że właśnie dlatego nie powinno się kupować butów przez Internet, a jedynie w sposób tradycyjny. Pewnie zastanawiasz się, jak prawidło je mierzyć. Mamy dla Ciebie najważniejsze zasady:

  • na zakupy warto wybrać się nieco później (a nie wcześnie rano), gdy stopy będą już naturalnie spuchnięte w wyniku dłuższego chodzenia,
  • zawsze należy mierzyć oba buty,
  • po założeniu obuwia warto się w nim przespacerować po sklepie, zwracając uwagę, czy gdzieś nie uciskają oraz czy można w nich swobodnie i prosto stawiać stopy.

Kiedy uda nam się dobrać rozmiar obuwia, dobrze zwrócić uwagę na takie ich cechy jak materiał, solidność wykonania czy lekkość, które również mają znaczenie dla późniejszego komfortu chodzenia.

leave your comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top